Strefa pacjenta

Trening fizyczny

Trening fizyczny powinien być zaplanowany indywidualnie dla każdego chorego na podstawie aktualnej wydolności fizycznej określonej podczas testu wysiłkowego, testu ergospirometrycznego lub testu sześcio-minutowego marszu.
Aby trening fizyczny był efektywny lekarz, na podstawie przeprowadzonych prób wysiłkowych określa dla każdego pacjenta indywidualny zakres tętna treningowego. 

Trening wytrzymałościowy np. trening Nordic walking, marsz na bieżni lub w terenie, jazda na rowerze stacjonarnym lub w terenie. 

Trening Nordic walking jest bezpieczną, powszechnie dostępną i efektywną formą treningu wytrzymałościowego. Ucząc się techniki Nordic walking należy pamiętać, aby kije ustawione były blisko tułowia, barki powinny być odprężone i luźne. Czubek kija kieruje się skosem do tyłu pod kątem około 60 stopni. Prawy kij stawiamy wtedy, gdy lewa pięta dotyka podłoża. Przy kontakcie kija z podłożem należy uchwycić mocniej rączkę, a przy przenoszeniu kija do tyłu otworzyć dłoń. Ważne są: naprzemienna praca ramion i nóg, rotacja górnej części tułowia i miednicy, co zapewnia odpowiednie balansowanie ciałem. Okresy marszu przeplatamy ćwiczeniami oddechowymi i rozciągającymi.
 

Trening oddechowy realizowany może być przy pomocy urządzenia do treningu mięśni oddechowych (Inspiratory muscle trainer) lub urządzenia „trzy piłeczki”). 

Trening oporowy i rozciągający prowadzony może być przy użyciu taśmy Thera Band.
Pamiętajmy o poprawnej postawie, lekkim napięciu taśmy w momencie rozpoczynania ruchu, równomiernym, wolnym tempie wykonania ćwiczeń, dokładnym określeniu kierunku działania oporu oraz odpowiednim oddychaniu. Ćwiczenia przeprowadzamy zawsze dla obydwu stron.
Przykłady ćwiczeń przedstawione są na rycinach. 




Do wykonywania ćwiczeń oporowych możemy wykorzystać także ciężarki zapinane na kończyny górne i dolne. Trenujemy poszczególne partie mięśniowe z zachowaniem odpowiedniej pozycji i tempa. Ćwiczenia koordynujemy z oddechem. 

Profilaktyka

Celem badań profilaktycznych jest wykrycie chorób nie dających jeszcze wyraźnych objawów.  Dlatego zachęcamy do przeprowadzania okresowych badań ginekologicznych i kontroli piersi u kobiet oraz  badań urologicznych u mężczyzn.  

Zdrowie zębów i jamy ustnej wpływa na serce. Zalecamy regularne badania stomatologiczne. Nieleczona próchnica zębów, infekcje i stany zapalne dziąseł zwiększają ryzyko rozwoju schorzeń układu krążenia. 

Profilaktyczne szczepienia przeciwko grypie i pneumokokom są rekomendowane przez Europejskie i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. 

Dieta

"Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej" przedstawia zasady komponowania diety, rekomendując jednocześnie aktywność fizyczną, która stanowi jej podstawę. 
Im wyższe piętro piramidy, tym rzadziej i w mniejszych ilościach powinniśmy spożywać określone produkty.
Zdrowa dieta oparta jest na świeżych warzywach i owocach najlepiej pochodzących z upraw ekologicznych. W komponowaniu codziennego jadłospisu istotne jest zachowanie odpowiedniej proporcji między warzywami i owocami (3/4 warzyw, 1/4 owoców).
Następne piętro piramidy stanowią przetwory zbożowe. Polecamy pieczywo pełnoziarniste, razowe, obfitujące w zdrowy błonnik. Podobną zasadą kierujmy się przy wyborze makaronów. W naszym jadłospisie nie może zabraknąć kasz i otrębów. 
Kolejne piętro piramidy zajmuje nabiał - mleko i jego przetwory: jogurt, kefir, i sery, które powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach. 
Przedostatnie piętro piramidy zajmują produkty bogate w białko. Polecane są ryby, szczególnie morskie zawierające kwasy omega 3. Zalecamy zredukowanie spożycia mięsa (zwłaszcza czerwonego) do kilku razy w ciągu miesiąca. Unikajmy spożywania tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Zastępujmy je produktami roślinnymi. 
Szczyt piramidy zajmują produkty zdrowe ale wysokokaloryczne. Są to oleje, różne rodzaje orzechów i migdały. Należy spożywać je w umiarkowanych ilościach.
 


Istotne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, przede wszystkim wody oraz naturalnych herbat ziołowych i owocowych jak również zielonej herbaty. 

Ograniczyć należy spożycie cukru oraz soli. Zamiast tych produktów stosować można zioła i przyprawy, które poprawiają smak i jednocześnie zawierają cenne składniki w tym witaminy. Konieczne jest unikanie spożycia produktów zawierających konserwanty.

Zdrowie mentalne

Medytacja i odpowiednie techniki relaksacyjne pomagają w radzeniu sobie z objawami stresu, depresji czy stanami lękowymi. Czasami pomocne jest wparcie psychologiczne a w wybranych przypadkach konieczna może okazać się konsultacja psychiatryczna.

Na stan zdrowia wpływa również jakość i długość snu. Wskazane jest zasypianie przed północą, a sen powinien trwać około siedmiu godzin.  

Ważnym aspektem jakości życia, jest możliwość realizacji w sferze życia intymnego. Choroby układu krążenia a także niektóre leki mogą wpływać na życie seksualne.
W przypadku problemów w tej sferze warto zgłosić się po poradę do seksuologa i kardiologa.